Wojciech Kopacewicz
Wystawy
„Wystawa fotografii Wojciecha Kopacewicza”

CENTRUM KULTURY I INICJATYW OBYWATELSKICH W PODKOWIE LEŚNEJ
ZAPRASZA NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII WOJCIECHA KOPACEWICZA

WERNISAŻ
piątek, 9 stycznia 2026, godz. 18.30
Wybór prac: Klara Kopcińska i Sylwia Krzemianowska

Wystawa dostępna w 2 lokalizacjach:
Podkowa Leśna (Pałacyk Kasyno - wernisaż), ul. Lilpopa 18
i ul. Świerkowa 1, wstęp wolny!
Wystawa czynna do 1 lutego 2026, w godzinach pracy CKiIO
oraz po dokonaniu rezerwacji terminu (grupy przedszkolne i szkolne)
klara.kopcińska@ckiopodkowa.pl
sylwia.krzemianowska@ckiopodkowa.pl

Artysta o sobie:
Moja przygoda z fotografią zaczyna się w latach 80., chociaż pierwsze zdjęcie samodzielnie zrobiłem w 1969 roku. Zdjęcia z lat 80. to typowe wakacyjne reportaże: to ja na wycieczce, to mój motor, ja tu i tam. Potem była zmiana trybu życia na osiadły, a raczej „remontowy" (dom wymagał dużych nakładów pracy), i jakoś tak w połowie lat 90 aparat się gubi w remontowym zamieszaniu.
Gdzieś od roku 2000 rozpoczęła się moja przygoda z dokumentacją zdarzeń artystycznych. Wystawy, wernisaże, to dość istotny krok, Ja zmienia się w My, Oni. Zdjęcia tworzone wówczas to prosta relacja, robione z obowiązku, zdjęcia organizatora.
Mały przełom nastąpił w roku 2008: wymyślamy performance - akcja artystyczna w Petrykozach na 80. urodziny Wojciecha Siemiona, pomysł oparty na portretach, fotografia natychmiastowa: biegamy z aparatami wśród gości, portretujemy ich, biegiem do drukarki, wydruk, „szparowanie" nożyczkami, portrety lądują na wieży zbudowanej z rusztowania warszawskiego, powstaje duży baner kompozycyjny. Problem w tym, że kilka portretów, które zrobiłem spodobało mi się, pewnie tu gdzieś pierwsze ziarno choroby fotograficznej zaczęło kiełkować. Po drodze przygoda z dokumentacją filmową, kilkanaście filmów z wernisaży. Po wycofaniu się z aktywnej działalności w stowarzyszeniu Fabryka Sztuki w roku 2011, pojawiła się pustka.
Po jakimś czasie kupiłem pierwszą używaną lustrzankę Canon z zamiarem dokumentowania prac Małgorzaty, i powoli uzależniałem się od fotografii Dzisiaj na fotografię patrzę inaczej, sprawy techniczne nie mają znaczenia, nie w każdej sytuacji robienie zdjęcia ma sens. Dla mnie ważne jest poszukiwanie emocji.
Projekt plakatu: Sylwia Krzemianowska

Autor dziękuje Annie Bentyn ze Stowarzyszenia Mediacja Sztuki
za wypożyczenie Portretów z serii Twarze Podkowy.



https://www.ckiopodkowa.pl/

Relacja foto - wernisaż



 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze


 Galeria Impuls Zapamiętać Twarze